9 Eylül 2008 Salı

ANNE OLMAK...


Annelik işte böyle bir şey....

Maddi durumu olmayan bir aile yardım için geçen yıl yanıma gelmişti. Hava soğuk ve yağmurluydu. Annenin üzerinde manto ve ayağında botlar vardı. Çocuğun üzerinde ince bir hırka, ayağında terlik ve üstüne üstlük çorapsızdı. Ne bu çocuğun hali böyle bu havada ayağında çorap bile yok dedim. Biz fakiriz dedi....

Hiç çorabı bile yok mu dedim sustu. Bir yardım kuruluşundan gelen içinde ayakkabı, pantolon, mont, kazak, gömlek ve şu anda aklıma gelmeyen bir çok şey vardı. Onu verdim. Gıda yardım paketi verdim. Çanta verdim. Bir velimizin getirdiği yardım torbasının içinden çıkan onlarca çorapta verdim.

Oğlumun küçük gelen kıyafetleri olduğunu ve giydirip giydirmeyeceğini sordum. Giydirim deyince de yarın gel o zaman dedim. En az dört torba giyecek vardı ki; bunlar en fazla bir iki defa giyilmiş fakat küçülen yepyeni kıyafetlerdi. Onlarıda verdim. Teşekkür edip gittiiiii.

Bir kaç gün sonra bu sevimli çocuğu okula girerken gördüm. Üzerinde ne vardı dersiniz. Hiiiiç bir şey o soğuk havada yine önlüğü ile gelmişti. Ayağında ise bu sefer çorap vardı amaaaa yazlık ayakkabılar giymişti. Yaaaa ne bu halin nerede montun, ayakkabıların bak çorabların bile ıslanmış dedim.

Annem bayramda giyersin dedi. Demez mi...

Kadındaki mantığa bak buz gibi havada bayramda giydirecekmiş diye çocuğa giydirmiyor. Yıkarsın yine giydirisin ne olacak ki; çocuk hasta olduktan sonra ne yapsın bayramı...

Annene söyle yarın verilen kıyafetleri giydirsin bayramda yeniden vereceğim dedim.... Yoksa evinize gelip ona kızacağımı söyle dedim:) Tamaaaaam dedi. Yarın giyinip yanıma gel ben bakıyım yakışmış mı dedim.

Giyip geldi:) Çooook yakışmış dedim. Güldü ve gitti.

Bu uzattıkça uzattığım konuyu anlatma sebebim... Bu gün o bayanı yine gördüm. Çocuğunun üstü başı perişan ve leş gibi. Önlüğün üzerinde yaka yok. Okulumuz formaya geçtiğinden. mağazalarda ellerinde kalan önlükler dağıtılması için getirildiğinde hem yaka hem de önlükten çifter çifter verildi öğrenciye.

Ben yine dayanamadım sorduuuum... Ne bu çocuğun hali böyle yakası bile yok bu halde okula gönderiyorsun çocuğu dedim.

Yıkamadııım dedi. Aferiin dedim ne diyim ki başka

Demek kiii. Fakirlik değil bu resmen ilgisizlik. İnsanın fakir olması demek pasaklı olmak, çocuğu arkadaşlarının yanında mahsun ve perişan gönderip boynu bükük bırakmakmıdır ki?

Bir de beşer onar çocuk yapılıyor daha birisine bakamazken. Şaka değil aaaa on çocuuuuk